Paddington 2. rész
2015. január 24. írta: AngLia.blog.hu

Paddington 2. rész

Nos, véget ért a mackókaland. Kellett hozzá pár nap, hogy a végére járjak, de megérte minden perc. Gyertek velem gondolatban, járjuk be a mackók nyomait!

Az első napon, amit felfedezésre szántam, a lakhelyemhez legközelebb eső mackókkal kezdtem. Ekkor még nem volt nyomtatott térképem, a telefonomból nézegettem ki a helyeket, s szintén a telefonomat használtam a helykeresésre is. Kicsit bonyolult volt, a telefon így jobban igénybe volt véve, gyorsabban merült. Teljesen véletlen jöttem rá, hogy a térképpel együtt letöltöttem egy olyan dokumentumot, mely minden mackóhoz tartozó helyet, utcát vagy épületet megjelöl. Így már sokkal könnyebb volt a keresés, már csak azért is, mert a térkép - mint utólag kiderült - elég felületes. Itthon még indulás előtt megterveztem, mely mackók vannak egy csoportban, egy helyen, tehát melyeket érdemes ugyanazon napon keresni. Őszintén bevallom, nem gondoltam, hogy ennyire fárasztó egy mackóles. De még így sem bántam. Bepakoltam az útitáskát: a szükségesek mellé telefon, fényképezőgép, rágcsálnivaló, víz, s az én kis Macim is velem tartott. Úgy gondoltam, ismerje meg cimboráit. Indulás hát!

Először a St. Paul's - Bank környékét vettem célba. Bank állomásnál leszálltam, mint a neve is mutatja, ez az üzleti negyed. Az állomás kijáratánál rögtön ott is volt az első Paddington, név szerint R, G, B. Nem tudom, miért ez, ne kérdezzétek! Könnyen ment.

Ám de a következővel egy kis bosszúságom akadt, mert a térkép szerint a Guildhall Square - en található mackó egyszerűen nem volt ott. Mármint hogy se mackó, se Guildhall Square. Angliában minden lakcímhez tartozik egy irányítószám, de ez nem településenként más, hanem területenként. A második mackóhoz adott irányítószámon semmit sem találtam. A problémát tetézte, hogy a fent nevezett Guildhall Square egészen máshol van, mint ami irányítószámot megadtak. Mondom, ha más nincs, hát ott is megnézem, de előbb felkeresem az itteni harmadik bocsot. Ez a Museum of Londonhoz volt kiírva. E helyen már jártam, sőt, a munkahelyemhez egészen közel is van, gondoltam, ez könnyű lesz. Kicsit bosszantott, hogy rögtön az elején akadályok mutatkoznak. Úton a múzeum felé elhaladtam az előtt az épület előtt, ahová a munkahelyemről gyakran szállítunk ki ennivalót. Jót mosolyogtam, hogy lám, megint itt vagyok, mire az épület előtt megláttam azt a Paddingtont, akit az előbb kerestem. Sejtitek, hogy megörültem! Fel nem fogom, miért nem azt az utcanevet írták ki, egyből tudtam is volna, miről van szó. Mindegy, gyorsan lefotóztam, s baktattam tovább a múzeumba. Egyébként őkelme galambokkal volt körülvéve - ez a szobor azt a helyzetet jeleníti meg, hogy akárhányszor a mesében Paddington előveszi a lekváros kenyerét, a galambok megjelennek kunyerálni. :)

A bejáratnál megláttam, hogy nyílt egy kiállítás itt a filmmel kapcsolatban, aminek még jobban megörültem, és elhatároztam, nem fogjuk kihagyni. Csakhogy a mackó már megint nem állt a múzeum előtt. Hát.. nézzük akkor meg odabent. Csak nem dobnak ki! Bent azonnal meg is láttam, a bejárathoz közel állt Sherlock Bear. Könnyen megfejthető miért, a múzeum másik kiállítása Sherlock Holmes-ról szól. Gondolom, összekombinálták a kettőt. (A kiállításról később.)

A St. Paul's Cathedralhoz közel megtaláltam a negyediket, majd innen át kellett menni a Temze túloldalára a következőért. Gyönyörű utcákon mentem, a nap sütött, szép időnk volt, kellemes volt sétálni. A nyomok ismét egy múzeum, a Tate Modern közelébe vezettek, és tőle nem messze egy kikötőben is volt egy medve koma megjelölve. A kikötővel szemben áll a Globe színház, mely mellett ki más is állhatna, mint Shakesbear. :) Megtaláltam mindkettőt, s itt találkoztam először olyanokkal, akik szintén mackókereső körúton voltak. 

Innen az egyik kedvenc londoni piacunk, a Borough Market volt a cél. Viszont ez nem kis piac, aggódtam is, vajon hol találom meg? Szerencsére a gps pont úgy vezetett a piachoz, hogy annál a bejáratnál volt a mackó, Érdekes, mindenféle fűszer volt a kabátjára pingálva. Ha már piac...

Aznapi utolsó Paddingtonom a London Bridge állomás bejáratánál állt, a leírás szerint. Az sem kis időbe tartott, mire megtaláltam, hogy melyik. Elég sok van, és itt nem jártam akkora szerencsével, mint a Borough Marketen. Végül is meglett, a perui tájképpel tarkított kabátos medve. Utamat egy finom szendvics elfogyasztásával fejeztem be, és hazaindultam.

 

Másnap lakótárs-barátnőmmel elindultunk a téli időszak itteni leggyakrabban látogatott helyéhez, a Winter Wonderlandbe. Hát persze hogy ezt is összekötöttem a mackóleséssel! A park egyik sarkában, a Serpentine büfé mellett állt a mackó, ez esetben a ruházatában a lekváros üveg - motívum került elő, és a bőröndjére is. 

 

Következő hétvégén már pénteken elkezdtem a kutatást. Itt már volt velem nyomtatott térkép és címjegyzék. Ekkorra gondoltam ki a belváros legforgalmasabb területét, az Oxford Street - Regent Street - Piccadilly Circus hármasát. A metrómegállóhoz közel lévő nagyáruház mellett meg is találtam az aznapi elsőt, és rajta kívül még az áruház kirakatát is lelkesen fotóztam, pingvinekkel volt tele. Az áruház karácsonyi hirdetése nyerte el az idei legjobb ünnepi hirdetés címet. Nem véletlenül. Abban is pingvin szerepel, és a kirakat fő elemének is őket választották. 

A második állomás szintén egy nagy áruház, a Selfridge's volt. Itt  - a térkép szerint - három Paddingtont is lehetett találni. Az első rögtön ott virított az egyik kirakatban. Aranyszínű, és a híres angol modell, Kate Moss tervezte. A többi mackó az áruházon belül álldogált. Arra gondoltam, valószínűleg a játékosztályon lesz az egyik, és nem is tévedtem, ott pedig megkérdeztem egy eladót, hol a harmadik. Az is elég egyértelmű volt - a könyves részlegen. De nem csak emiatt, ugyanis ott található a mozi is. Akármiért is, megtaláltam mindet, sőt még a Mikulást is sikerült lefotózni. :) A Selfridge's kirakata amúgy az egyik oldalon csak Paddingtonnal van tele, de erről is írok később. Az áruházban elég sok időt eltöltöttem, így már sötét lett, mire továbbindultam. Még egy maci "került a zsákba" aznap, aztán a telefonom is lemerült, meg el is fáradtam. De sebaj - gondoltam, holnap és holnapután egész napom lesz a mackólesre.

A 2 két napon összesen 20 mackót lestem ki, egyfelől a belvárosban, ahol az áruházi bocsokat is megleltem, és ezek környékét. Itt elég sok a kacskaringós  utca, nagyon figyelmesnek kell lenni, mert néha igen nehéz megtalálni a pici utcákat. Másfelől az például, hogy Trafalgar tér azért nem mond szinte semmit, mert a tér igen nagy, de az is meglehet, hogy nem a tér, hanem valami ahhoz közel eső hely a keresendő. Szerencsére a rendőrök, biztonsági emberek, múzeumi és egyéb dolgozók készségesen útbaigazítanak. A hétvégi kalandozás során olyan épületeket, illetve helyeket látogattam meg, ha csak egy pár pillanatra  is, vagy csak az udvarát, mint a Royal Opera House (Királyi Operaház), a British Museum, a Covent Garden (ez egy nagy tér, afféle művésztelep), a Museum of Childhood (ez egyfajta játékmúzeum), a 10 Downing Street (a miniszterelnöki rezidencia), a Horse Guards Parade (itt lehet a jól ismert fekete-piros egyenruhás, fekete sisakos őrökkel találkozni), az egyik legnagyobb játékáruház, a Hamley's és a Rolls Royce szalon. Ha másért nem érte volna meg, már ezért biztosan, de természetesen nem csak ez volt, amit ebből a kalandból nyertem, Az már csak hab a tortán, hogy minden utca, épület ünnepi díszkivilágításban pompázott, ami fantasztikus látvány, és örömmel fotóztam ezeket is. (Hú, de sok mindenre vissza kell térnem a következő írásokban! :) )

 

Karácsony második napján folytatódott a mackókeresés, de már nem egyedül. Kedvesem úgy döntött, hogy velem tart és megízleli, milyen is mackófelfedezőnek lenni. :) Ezért együtt mentünk el ezen egész történet kezdőpontjához, a Paddington állomásra és környékére. Itt nagyon sok mackókeresővel találkoztunk, gondolom, a hely mivolta miatt mindenki itt kezdte... Az állomáson állt az eredeti Paddington, akivel lefotóztam Macit is. Szintén itt van egy régebbi szobrocska, egy Paddington mackó, de ez a mostaniaktól független. Ezt sajnos nem láttuk, mert az állomás egy része le lett zárva. Majd legközelebb. Ezen a terülten további hét macit találtunk, majd innen nem olyan messze, a Regent's Parkban további kettőt. Másnap a greenwich-i csillagvizsgálót kerestük fel, ahol is kettő macit állítottak ki. Egyikük nem a szokványos kalap-sapka összeállítást viselte, hanem űrhajós egyenruhát, és nem talapzaton állt, hanem a plafonról lógatták le. Ő volt Gravity Bear, Sandra Bullock tervezésében. Még jó, hogy megmondta a hölgy, hogy a plafonon van, másként napestig kereshettük volna! Innen nem messze, az O2 csarnokban meglepetés ért. Egy Paddingtonra számítottam, és kettőt találtam. Nem igazán értettem, hogyan került oda, de örültem, hogy zsákmányolhattam még egy plusz mackót. Később tudtam meg, hogy ezt a plusz mackót a Take That együttes tervezte, akiket általános iskolás koromban szerettem. Neve pedig mi más lehetne így, mint Paddington That. A mellette álló barátja ruházatát pedig szintén egy együttes ihlette, mégpedig a Pink Floyd, egyik albumuk címe a mackó neve is. 

A Selfridge's áruházhoz nagyságban és hírességben még két másik hasonlítható. Az egyik a Harrod's. És természetesen itt is állt egy Paddington, az Emma Watson által megálmodott Flutterby, ami szójáték, ugyanis a ruháján pillangók vannak. Ez is inkább angolul poénos, mert hogy a lepke angolul annyit tesz:"butterfly", és a szó két elemének kezdőbetűit cserélte meg a színésznő. Szintén híres hely a Christie's, nagy árveréseket szoktak itt tartani, ebbe bejutni nem lehetett, a mackó az ablakon kandikált ki, onnan lehetett lefotózni. Azt gondolom, ez lehetett az alap, hiszen semmi dísz nem volt a ruháján, mintha csak megformálták volna az anyagából és festetlen kiállították volna. A megvilágítás nem volt a legjobb, de akárhogy is, őt is megtaláltam. Neve W2 1RH, ami egy londoni irányítószám, és Paddington városrészhez tartozik. 

 

Utolsó mackóm a Heathrow repülőtéren álldigált, ahová - először azt gondoltam - nem megyek el, mert nagyon messze van. Mégis elmentem. Már csak ez az egy volt hátra, egyet meg már csak nem hagyok ki! Hosszú volt az út nagyon, több, mint egy óra csak oda, másik óra vissza. Ellenben elmondhatom magamról, hogy az összes létező Paddingtont meglátogattam és lefotóztam. Legalábbis ekkor még azt hittem. Ez december 29-én történt, az utolsó előtti napon, amikor még kint voltak. Rá két napra rájöttem, hogy másik három mackó is volt még, amit nem láttam, de ezekről sehol nem lehetett olvasni, illetve a térkép sem jelölte őket. Említés sem volt róla, hogy esetleg lesz még több medve. Utólag, a Paddington túra honlapján láttam, hogy az elején más mackókat raktak ki, amelyeket bevettek, mert megrongálódtak. Kiraktak ugyan helyettük másik szobrocskákat, de ezeket nem jelezték sehol. Nagyon sajnáltam, mert így hármat nem tudtam kilesni. Ellenben a térképen feltüntettek kategóriákat, aszerint, hogy hány Paddingtont kerestél meg, minek számítasz. Például kíváncsi utazó, kezdő kalandor stb, stb. Én a "merész és elszánt mackó" címet nyertem el. Valamint egy oklevelet, amin feltüntetik a nevem, és hogy hány mackót láttam. Az oklevélen áll egy idézet, hogy Paddington kiszámította, - Mr. Brown segítségével - hogy aki minden mackót felkeres, 160000 mancsnyomot hagy London szerte. Hát ez nagyszerű! Az én mancsnyomaim is ott vannak! :))

 

Pár érdekesség a macikról. A tervezőkről részben már szóltam, akik között nem csak olyanok szerepelnek, akik világszerte ismertek, hanem olyanok is, akik főként Angliában népszerűek: sorozatok sztárjai, műsorvezetők, táncosok, divattervezők és egyéb művészek. Párat elmondok. A zene világából Liam Gallagher, Rihanna, a Take That együttes, és nem kisebb személy, mint a híres musicalszerző, Andrew Lloyd Webber. A színészek közül Sandra Bullock, Nicole Kidman, Emma Watson, Benedict Cumberbatch, valamint Guy Ritchie rendező. A Paddington filmben játszó színészek közül négyen - Hugh Bonneville (Mr. Brown), Sally Hawkins (Mrs. Brown), Julie Walters (Mrs. Bird) és Peter Capaldi (Mr. Curry) is megalkották a magul mackóját, illetve természetesen Ben Wishaw, aki a mackó hangja a filmben. Anglia híres sportolói, a Chelsea FC tagjai, a rugbycsapat tagjai is bekapcsolódtak, valamint David Beckham. Aki pedig semmi esetre sem hiányozhat, az Michael Bond, a könyv szerzője. Ezen kívül pedig London polgármestere is tervezett egyet. Egy-egy múzeum, újság, vagy egyesület munkatársai is összefogtak. 

 

A nevek is érdemelnek egy kis figyelmet. Az elnevezés néhány helyen magáért beszél. Például Sherlock Bear, (az ő nevéről már írtam fentebb), és mint utóbb rájöttem azért tervezett Benedict Cumberbatch egy Sherlock mackót, mivel ő a Sherlock Holmes film egyik szereplője. Aztán itt van Paddington Jack, aki angol zászló-mintás ruhát visel, és a zászló neve Union Jack. Következik a Gravity Bear (szó szerinti fordításban gravitáció mackó), akit Sandra Bullock tervezett, a színésznő,  akinek egyik nagy filmje a Gravitáció. Nem kevésbé egyértelműbb a Take That mackójának neve: Paddington That. Peter Capaldi színész az egyik szereplője a macis filmnek, de egyébként a nézők az Angliában népszerű Dr. Who sorozatból ismerhetik. Az ő mackóját Paddington Who-nak hívják. A Telegraph újság által megálmodott medve a Good News Bear (jó hír mackó). A sportolós mackóságok nevében megtalálható a "paw" (mancs) szó, például David Beckhamé Golden Paws (aranymancsok), a rugbycsapaté Paws Engage (fordítsuk úgy: a mancsok összefognak) Számomra legfrappánsabb pedig Paddington Lloyd Webbear. Ugye nem kell elmondanom, ki tervezte őt? :) 

 

Szóljunk pár szót a külcsínről! Azt említettem már, hogy mindegyik Paddington ugyanolyan pózban áll, kivéve egyet, amelyik űrhajós ruhában van. Viszont van egy másik is, akinek alakja nem hasonlít egyáltalán egy medvére. Őt azért volt nehéz megtalálni, mert medvét kerestem - nem egy tekebábut. A tervezője azt írta róla, mindig is érdekesnek találta Paddington kabátján a fagombokat. Ezért egy fából készült játék formáját adta az ő mackójának.. Hát érdekes mindenestre.

Az anyaguk megegyezik, ha megsimogatjuk őket, megtapasztalhatjuk. Itt is van azonban pár egyed, amelyik kilóg a sorból. Primrose Paddington és Bearing Up valami puha, bársonyszerű anyaggal van bevonva. Lulu Guinness divattervező tetőtől talpig fényes ezüstszínbe, Kate Moss pedig aranyba borította Paddingtont. Little Bear Blue felülete is fényesebb, simább, és villogó fények vannak a kabátján. Spirit of Paddington csak annyiban más, hogy egy motoros szemüveg van a fején. Ő a Rolls Royce szalon büszkesége. 

Legtöbb esetben a bunda színe barna, a ruházat és a táska pedig más-más színű. Olyan is van azonban, amelyiknél az egész mackóra kiterjed a minta.

 

Sok érdekességet megtudtam ezekről a bocsokról, mivel a talapzatuk oldalán mindig volt egy tábla, amin a tervezőjük mondott pár szót az adott mackóról. Tudnék jó hosszan mesélni még, de nyilvánvaló, hogy a kérdés, amit utoljára hagytam, mindenkiben felmerül: Volt-e kedvenc Paddingtonom? Mindegyikhez fűződik egy történtet számomra, mindegyik kedves és aranyos. Mindegyik valamiért különleges. De természetesen igen, van kedvencem.

Elsőként említem Bear of Londont, Boris Johnson mackóját, aki városa nevezetsségeit rajzolta Paddington kabátjára, és a táska pedig a jól ismert piros buszt ábrázolja. Hozzá hasonlóan perui tájképet - Paddington hazáját - jelenít meg a kabátján Bearodiversity. Igazán nagyszerűen néznek ki, aprólékos munkát, nagy odafigyelést igényelhetett a megalkotás. Szintén tetszett az űrhajós mackó, és a vagány Rolls Royce- Paddington. Érdekes volt, ahogy minden sportoló a saját csapata mezébe öltöztette őt, s még mezszámot is kapott! Imádtam a sok képet Paddinton, The Explorer táskáján, amelyek mind különböző országot ábrázoltak. A mackó filmbeli hangja által tervezett Special Delivery (különleges küldemény) is a nevéhez méltóan különleges nekem, mert azt ábrázolja, ahogy a kis bocs kibújik a postazsákból, amiben utazott Londonig. Ezek mind-mind azok közé tartoznak, amelyeket feltétlenül kiemelnék. Mégis... az eredeti kék kabátos-piros sapkás-barna bőröndös Paddingtonnak örültem a legjobban, kinek neve is bizonyítja, ő az első. Az állomáson, a nyolcadik vágány mellett üdvözölte az utasokat. Vele lefényképeztem Macit is! 

 

Így visszagondolva, a kalandot újra átélve érzem, hogy bár a kutatásnak vége, érdeklődésemnek eme medvebocs iránt nem. Kíváncsi lettem a könyvre, az eredetére, úgyhogy nyomozó munkába fogok. Majd Veletek is megosztom, ha találok valami izgalmasat. 

 

S most jöjjenek a képek!

 

Legelőször is a legelső Paddington. Így nézett ki őkelme legelőször. Ez a szobor található a Paddington állomáson. Ez nem része a túrának, ő mindig ott áll.. vagyis ül. 

rez_szobrocska.JPG

 

 

Ő a Chelsea FC - mezes mackó. 

49_-_the_special_one.JPG

 

 

Őt David Beckham tervezte.

19_-_golden_paws.JPG

 

 

A sportoló mackók után jöjjenek a divatos mackók! :) Az ezüst Paddington kinézete a divattervező Lulu Guinness munkája.

01_-_love_paddington_x.JPG

 

Az aranyszínű pedig Kate Moss-é. Bocsánat, sajnos amiatt, hogy a kirakatban volt, jobb fotót nem tudtam készíteni róla.

14a_-_goldibear.JPG

 

 

Az utazó-felfedező, Paddington, the Explorer sok matricás bőröndje.

24_-_paddington_t_e_borondje.JPG

 

Igazi londoni mackó!

27_-_the_bear_o_l_kabatja.JPG

És a bőröndje.

27_-_the_bear_o_l_borondje.JPG

 

Ő pedig egy perui mackó. Kabátján az őshaza képe.

23_-_bearodiversity_hatulja.JPG

 

 

A tekebábu alakú maci.

45_-_toggle_oldalrol.JPG

 

A bársonyos külsejű Primrose Paddington.

46_-_primrose_paddington.JPG

 

 

Partimackó, a villogó fényekkel díszített Little Bear Blue! :)  

22_-_little_bear_blue.JPG

 

 

Paddington filmbeli hangja, Ben Wishaw ilyen ötlettel állt elő:

31_-_special_delivery.JPG

 

 

Sandra Bullock gravitáció mackója:

43_-_gravity_bear.JPG

 

 

A Rolls Royce szalon vagány autósa.

17_-_spirit_of_paddington.JPG

 

 

Az eredeti Paddington és az én kis kedvencem.

07_-_paddington_macival.JPG

 

Vége. 

A bejegyzés trackback címe:

https://ang-lia.blog.hu/api/trackback/id/tr37023961

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása