Jó pár évvel ezelőtt Jászberényből került hozzám a képen látható Maci. Eme szó a plüssjószág kilétét és nevét is takarja. Macival kapcsolatban már abban a pillanatban egyértelmű volt, hogy velünk akar jönni haza, amikor megláttam. Azonnal szívembe zártam az aranyos pofiját, a kis piros kapucnis kabátkáját és a kék sapkáját. Egyből örök barátság szövődött köztünk, Hazafelé úton még a biztonsági övet is becsatoltam neki! Azóta kedvenc plüsseim között tartom számon.
Miután kiutaztam ide, londoni mackók tucatját láttam, akik szinte pont úgyanúgy néztek ki, mint az én Macim, csak a kabátjuk kék és a sapkájuk piros. Ők tipikus angol plüssmackók, és külön elnevezésük is van: Paddington Bear. Angol ismerőseim, akik látták Macit, egyből rávágták, hogy persze, Paddington mackó. Pedig nem teljesen.
De ki is, mi is ez a bundás, brummogó angol kedvenc? Utánanéztem.
Michael Bond, egy angol származású úriember, aki a BBC-nél dolgozott, de mindig is író szeretett volna lenni. Első könyve, amit 10 nap alatt írt meg, az A Bear Called Paddington (A medve, akit Paddingtonnak hívnak) 1958-ban jelent meg, Peggy Fortnum illusztrációjával. Inspirációja az a játékmackó volt, amit előző évben feleségének vett karácsonyra. Ekkor és itt hallhatott a világ először a Paddington mackóról, és a történet akkora siker lett, hogy bár Bond nem tervezett folytatást, mégis további 20 kötet követte. Majdnem 10 évvel később Bond álma valóra vált, minden idejét írásnak szentelhette. A Paddington sorozatot közel 20 országban adták ki, több, mint negyven nyelven és több, mint 30000 eladott példányban. A legutolsó kötet, a Love From Paddington (Szeretettel Paddingtontól) idén jelent meg.
Magyarországon - érdekes módon - 2008-ig, a mese 50. évfordulójáig, csak a legelső és az addigi legutolsó, az az évben kiadott Paddington Here and Now ( Paddington itt és most) volt megtalálható, Tandori Dezső fordításában. 2010-től azonban elkezdték a sorozat többi kötetének kiadását, s forrásom szerint hat magyar Paddington - kötet létezik: A medve, akit Paddingtonnak hívnak / A Bear Called Paddington (1958.), Paddington folytatja / More About Paddington (1959.), Paddington besegít / Paddington Helps Out (1960.), Minden lében Paddington / Paddington at Large (1962.), Paddington a kertben / Paddington's Garden (1972.) illetve Paddington itt és most / Paddington Here and Now (2008.). Mindegyik alcíme: A legsötétebb Peruból érekezett medve igaz története.
A kezdő történetből kiderül, hogy ő valójában Peruból érkezett Angliába, ugyanis nénikéje, Lucy Londonba küldte, őkelme pedig egy üveg narancslekvárral a mancsában, ütött-kopott bőröndjével útnak indult. Állítólag a bőröndben több minden rejlik, mint az ember első látásra gondolná, ugyanis titkos rekeszek vannak benne. Hősünk mindig kedves és udvarias, minden embert uramnak, asszonyomnak, vagy kiasasszonynak szólít, keresztnéven csak ritkán hív bárkit is. A bajba jutáshoz is kiváló tehetsége van.
Londonban a Brown család talált rá a Paddington állomás közelében, innen kapta a neve egyik felét. Teljes neve Paddington Brown, ahol is a Brown ugye a családnevet takarná, ám picit vicces így, mert a "brown" barnát jelent, s ezáltal ő az első barna mackó, akinek a neve is Barna. Angolban ez jobban hangzik, de talán azért így is érezhető a dolog humorossága.
A Bond által kitalált figurát plüssmackóként eredetileg karácsonyi ajándéknak szánva kezdték gyártani, 1972-ben, és ekkor csizma is volt rajta. (Paddington ugyanis az egyik kötetben csizmát kap karácsonyra.) Később aztán csizma nélkül került forgalomba, és így is maradt.
Három évvel később, 1975-ben készült róla az első rajzfilm, utána több is követte. Idén pedig Paul King rendezésében valódi filmben is szerepel. A rajzfilm magyarországi mivoltáról nem találtam sajnos semmit, de természetesen a film látható lesz.
És... eljutottunk bejegyzésem valódi okához.
A film beharangozásával és megjelenésével egyidejűleg Londonban 50 Paddington mackót helyeztek el különböző pontokon, melyek december 30-ig lesznek kint. Eme szobrocskák mindegyikének külön neve van, mindegyik kinézetét más híresség tervezte. Mindig ugyanolyan pózban és ruházatban található a mackó, csak a színezete más. Egyik mancsában bőröndjét tartja, másikban a sapkáját emeli a magasba. Természetesen a kabát sem hiányozhat, és a nyakában függő cédula is megvan, amin ez áll: "Please, look after this bear. Thank you." (Kérem, vigyázzanak erre a mackóra. Köszönöm.) Ezzel a cédulával indította útnak Lucy nagynéni.
Köztudottan nagy mackókedvelő voltam világéletemben. Macinak renegeteg társa sorakozik a polcaimon, kisebb-nagyobb, otthonról, külföldről, sok-sok féle mackót sikerült gyűjtenem. Éppen ezért gondoltam arra, hogy ebből a mackókalandból sem maradok ki. Elhatároztam, hogy felkutatom a létező összes Paddington szobrocskát a városban. Kíváncsi vagyok, milyenek, jó szabadidős program is, azon kívül egy kis városismeret is jön vele.
Nyolcat már megtaláltam, és el is mesélem a kalandokat, de nem most, hanem majd egy következő részben. És ha van Londonban élő olvasóm, még nem késő! A mackók helyét jelző térkép ingyenesen letölthető, és hajrá, gyertek Ti is! Nagyszerű móka felfedezni, hol rejtőznek!