Ahogyan megígértem, folytatom a báránylesről szóló beszámolót. Teljesen más jellegű dolog volt ez, mint a Paddington - keresés. A mackók jobban szét voltak szórva, és több is volt belőlük, illetve bonyolultabb is volt egy kicsit megtalálni őket.
Volt segítség itt is. Papíralapú térképet is lehetett szerezni több olyan helyről, ahol mindenféle programokat szerveztek. Nagyon praktikusan van megoldva, de erről picit később. Képzeljétek el, hogy ehhez a kalandhoz már mobiltelefonra letölthető alkalmazás is tartozik! Ebben pedig megvan az összes útvonal, az összes Shaun, mindenféle segítő program, illetve, bárányszámláló. Bizonyos számú bari megtalálása után, vagy bizonyos helyzetekben egy-egy trófea is elnyerhető, pl ha egy útvonalat a megadott időn belül teljesítünk, vagy ha több különböző módon adjuk az alkalmazás tudtára, hogy megtaláltunk egy Shaun-t stb. És minden egyes megtalált bárányka bejegyzésekor örömteli bégetés hallatszik, mindenki derültségére.
Az útvonalakról. Négy van, mindegyik egy-egy főszereplőhöz tartozik. Mindegyikhez feltüntetnek egy időt, ami alatt elvileg be lehet járni. Mi nem mentünk soha időre, nem azért, mintha nem tudtunk volna, de adódott úgy, hogy egy nap több útvonalhoz tartozó bárányt találtunk, vagy éppen egy útvonalat csak félig tudtunk bejárni. Mindegyik a belváros egy-egy körzetéhez kapcsolódik. Érdekes módon, rengeteg olyan helyen álltak Shaun-ok, pontosan ugyanazon a helyen, ahol előtte a Paddington macik. Pont ugyanott. Ezért, mikor megnéztem a címet a térképen, már szinte tudtam, hol van, hiszen nem is olyan régen kutattam fel ugyanazokat a helyeket. No, persze nem volt mindenhol Shaun, ahol Paddington, és nem is csak ott volt Shaun, ahol Paddington. Mondjuk úgy, néhány ösvényt kitaposott neki. :) Mi a papíralapú térképet használtuk, ami, ahogy már írtam, nagyon praktikusan van megszerkesztve. Hosszában négyrét, keresztben kétfelé hajtható, fent az útvonal térkép, lent a bárányok neve, helye és annak irányítószáma, illetve, hogy kint, vagy egy épületen belül állnak. És a négyrét hajtás az a négy úvonal miatt van
Az első Shaun-é, ahol is 10 bárányt kell megkeresni. A belváros legnépszerűbb bevásárlóutcáin, terein vezet végig, fél óra alatt teljesíthető. Mi két adagban jártuk be. Az első Shaun neve az volt, hogy Baa-Bushka, ami oroszul nagymamát jelent. És valóban, oroszos motívumok díszítik. Az eredeti leírásban nincsen kötőjel, (amúgy is cirill betűkkel írják) és egy "a" betű szerepel benne, de itt a "baa" a megfelelője annak, hogy "bee". Kis szójáték ismét, mert a kiejtés ugyanaz. Következett a brit zászlókkal tarkított Rule Britannia, a Hamley's játékboltban fellelhető Little Kingdom, aztán a Regent Streeten Ram of the Match, végül az érdekességek múzeumában, a Ripley's-ben Monsters. Itt sajnos az eső elmosta a báránylest, haza kellett indulni. A Shaun-les abban is más volt, hogy itt szinte minden barit együtt fedeztünk fel a kedvesemmel. Csak hármat kerestem meg egyedül, a többire mind jött ő is. Természetesen nem bántam, együtt keresgélni mindig jobb.
A következő alkalommal befejeztük Shaun túráját, megtaláltuk a Trafalgar Square-hez közel Nelson-t, aki a híres admirális kalapját hordja. A Leicester Sqaure-en két, nagyon érdekes báránykát leltünk. Az egyiken a szereplők voltak felfestve, az is a neve, hogy Mossy Bottom, ami az egész mese színhelye. Mellette áll Woolly Jumbo, aki egy repülőgép-bari. Vagy bari-repülőgép?? :) Egészen fura, még szárnyai is vannak!
Azt is kiderítettem, hogy az egyik Shaun nem véletlenül áll ott a British Council előtt. Ugyanis az Egyesült Királyság és Mexikó közötti kapcsolat erősítéseként ez évben kulturális elemeket állítanak ki egymás országaiban. Renegeteg esemény lesz majd ezzel kapcsolatban, talán már volt is. Mivel a British Council és az Aardman Animations (a mese készítői, említettem őket az előző bejegyzésben) között erős együttműködés van, a Shaun the Sheep is fontos része ennek a kiállításnak, úgy is mint az innováció, az oktatás és a művészet együttesének eredménye. Óriási!! Eme bárány neve "Me llamo Shaun", ami spanyolul azt jelenti, "Shaunnak hívnak."
A harmadik útvonalnak is nekikezdtünk, de a negyedikbe is belecsúsztunk. A harmadik útvonal a pufi bárány, Shirley nevéhez fűződik, és elvileg háromnegyed óra alatt megvan. A város fontosabb látványosságai, úgy mint a Szent Pál Katedrális, a Millennium híd, és a Globe Színház köré tervezték, illetve az üzleti negyedbe. A katedrális körül rögtön hatot lehet találni. Ezek közül egy, Hamish mögött, aki skót barinak lett megfestve, van több másik cimbora is. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy itt, a téren áll egy szobor, amely egy juhászt ábrázol hat báránnyal. Most egy ideig van egy hetedik is. :) Ha aztán tovább indulunk, például át a Millennium hídon, rögtön megtaláljuk To Sheep Perchance To Dream-et. A neve azért is érdekes, mert a Hamletből egy kifejezés. Eredetije: "To sleep perchance to dream", ami azt jelenti: "Aludni, talán álmodni". A "sleep" szót cserélték ki "sheep"-re. Rá Shakespeare szavait vésték fel, többek közt például, hogy "Színház az egész világ". Nem messze tőle pedig Br-ewe-nel, aki tetőtől talpig bronzszínben pompázik, hatalmas cilinderrel a fején.
Itt ez az útvonal megszakadt, és Bitzer kutya útvonalán haladtunk tovább. Következett Robo-Shaun, aki a nevéhez hűen robotnak volt megformálva, mindeféle kütyükkel tarkították. A keleti kultúrát képviseli Shanghai Shaun és Kanzashi, előbbi, képzeljétek, egy olyan kocsma előtt áll, melynek neve Lamb Tavern. (A "lamb" kisbárányt jelent.) Biztosan nem véletlenül áll ott! Aztán, ha már itt tartunk, a Ruffles nevű bárány közelében pedig megtalálható egy olyan épület, mely kapujának tetejére szintén egy bárány került. Van egy Shaun, akit szinte naponta látok, a munkába menet. Ilyenkor mindig összekacsintunk, olyan shaun-os módon. :) The Pearly King-nek hívják. Egyik kedvencem Counting Sheep. Shaun olyan jellegzetes "Ajjaj, na mi van már megint?!" fejet vág, mintázata pedig sok-sok bariból áll. Nekem nagyon tetszik.
Vissza Shirley-hez! Két báránykát még megkerestünk. Ha emlékeztek, a Paddington - vadászat elején meggyűlt a bajom a gps-el, és nem találtam a megadott helyet, csak később jöttem rá, hogy hol van. Nos, ezen a helyen áll egy Shaun, igazi angol őrnek öltözve. Bár számomra a sapkája úgy néz ki, mintha egy betontömb lenne a fején. Azért örültünk neki is.
A gazdának igazából nem útvonala van, csak tartozik hozzá öt elkódorgott bárányka, amiből kettő-kettő nagyjából ugyanazon a helyen van, egy pedig egyedül. Ezeket egyedül kerestem meg. Egyik útvonalhoz sem voltak igazán közel, de nem voltak ismeretlen helyen. Először is, újra ellátogattam Paddington városrészbe. Az állomáson volt mackó is, van Shaun is. A telefonom már igencsak alacsony töltöttségű volt, így megpróbáltam a mackó-hadjárat emlékeire támaszkodni. Sikerült is, szerencsére, megtaláltam Paddington Shaunt, aki ugyan bari, mégis mackót csináltak belőle ide. Ugyanúgy kék kabát, piros sapka, még a bőrönd, és a nyakában lógó felirat is megvan! Érdekes...
Innen következett a St. James's Park, a palotához közeli park, ahol mókusokat lehet etetni. Itt áll Happy and Glorious, a bárány, aki palástot és koronát kapott. Képzeljétek! Nemrég született Vilmos herceg és Katalin hercegné kislánya. Az angolok amúgy is bolondok, jó értelemben, s ilyenkor mindenbe beleszövik a kis jövevény érkezését. Így volt ez az első babájuk születésekor is, így van most is. Happy and Glorious elé kihelyeztek egy pici bárányt, rózsaszínbe öltöztetve. Hihetetlen, de mint mondtam, mindenbe beleszövik az ünnepet! :) Szerintem annyira aranyos! Kár, hogy a picit nem hagyták kint, állítólag attól féltek, hogy hamar megrongálják. Azért legalább egy pár napra kitehették volna. Mindenki megörült, hogy de jó, lehet a kisbarit fényképezni, erre a kép alá közvetlen odaírták, hogy csak kivitték-lefotózták-bevették. Ez nem ér!! Nagy sikere lett volna pedig! Ők tudják..Eme bárányról még csak annyit, hogy a neve a brit himnusz egyik sora.
Utolsó helyszín Canary Wharf, ahol ismét két bárány áll, de nem egy helyen. Az állomáshoz közeli bevásárlóközpontban van a Hello Kitty által szponzorált Onekindthing, az állomás melletti parkban pedig az "aranyszőrű bárány", Golden Fleece. Gazdi elkódorgott kis jószágai begyűjtve.
Ezután folytattuk Shirley útvonalát, és az egyik új bevásárlóközpontot, a One New Change -et vettük célba. Ennek nevéről már elmélkedtem az egyik bejegyzésben, talán ismerős lehet. Szóval itt is rögtön két bárányt kereshettünk, az egyik az alsó szinten tetőtől talpig rózsaszínben, a másik az épület előtt álló Fine and Gandy. Őt a híres modell, David Gandy tervezte, öltönyben, kalapban, nyakkendőben pompázik. .. Biztos ő is, de én most jelen esetben Shaun-ra gondoltam. :) Ezt az útvonalat tehát befejeztük, mind a 13 bari megvan!
Említettem, hogy a túra Bristolban is folytatódni fog, és a város itt is képvseli magát Sheep Shape and Bristol Fashion nevezetű báránykánk személyében, aki szép zölden pompázik a katedrálissal szemben, épp arra néz. Buzdítja a járókelőket, tegyenek ők is így! :) A bárányok közt is van egy, ahogyan a macik között is volt olyan, akire London nevezetsségeit festették, az a neve A Capital View. Egyébként ő is a katedrális körüli nyáj tagja.
Ismét egy másik szereplő nyomdokaiba léptünk, most a pici Timmy útvonalát kezdtük bejárni, ami szintén könnyű besorolást kapott, fél óra alatt teljesíthető, hét bárányt "tartalmaz". Ezt egyszerre megcsináltuk, bár nem tudom, fél óra alatt-e, vagy sem. Elkezdtük a London Eye-nál, a London Bridge mindkét oldalán is állt egy-egy. A Covent Gardenben kettőt is kiállítottak. Az egyik, akire mindenféle édesség volt pingálva, épp egy édességes stand elé. :) A másik buszt formázott meg. A Queen rajongók biztos mosolyogni fognak, vagy bárki, aki ismeri az Another One Bites The Dust című dalukat, mert ennek az a neve, Another One Rides The Bus. Még ezen a környéken áll kettő. Az egyik a táskákat-otthoni kiegészítőket kedvelők nagy kedvenc márkáját, Cath Kidtstont képviseli. A márka jellegzetessége a virágminta, így ez a Shaun is pici, színes virágokkal tarkított lett. Újból meglett egy teljes útvonal, már csak Bitzerét kellett befejezni.
Ebben van a legtöbb bari, pontosan 14, ez a legnehezebb minősítésű, a leghosszabb időben és távban is. Mi már párat felfedeztünk ebből a szekcióból, még hátra volt nyolc. Elindultunk a Shard felé, ami egy felhőkarcoló, és a tetejéről csodálatos kilátás nyílik a városra. Mi még nem láttuk, most is csak a Shaun-keresés miatt kerestük fel. Már az épület előtt bárány-lábnyomokat találtunk, amik mutatták az utat be az épületbe, fel a lépcsőn, egészen addig a helyig, ahol a báránykát megtaláltuk. Southbanken, a Temze déli partjánál fekvő sétányon, illetve, az egyik közeli téren rögtön négy bárányt is jelzett a térkép. Igen ám, de csak hármat leltünk meg. Összevissza bolyongtunk, még meg is kérdeztünk egy biztonsági őrt a városházán (az ugyanis itt található), hogy hol is lehet. Arról a háromról ő is tudott, amit megtaláltunk, de a negyedikről nem. Jobban megnéztük a térképet, és azt találtuk, hogy a negyedik majd csak három nap múlva kerül ki ide. Gondoltuk, biztos akkor fogják kihelyezni a többihez, és elindultunk másik bárányokért. Ám a Tower Bridge-en felfigyeltünk egyre, amiről aztán kiderült, hogy ez az, amit előzőleg kerestünk. Igazából ennek a helye a hídon van, csak a hétvégi Maraton futás miatt a hídról átrakják a térre, és ezután ott lesz. Nahát!! Mindegy, örültünk, hogy megtaláltuk. A neve Globetrotter, világtérkép található rajta, nagyon tetszett nekem. A téren lévők egyike, Mittens, szintén mese-koprodukció, mivel a szintén angol Simon's Cat főszereplője, maga a cica van rajta. Ez a mese egy képregény tulajdonképpen, az alkotóját hívják Simonnak. Minden rész csak pár perc, de nagyon jól ábrázolja a cicákat, vicces, kíváncsi, néha idegesítő mivoltukban. :) Cicakedvelőknek ajánlom!
Na de térjünk csak vissza a bégetőkhöz! A Tower Bridge-nél őrködik Yeoman of the Baaard. A yeoman a királyi testőrség tagja volt, a teljes elnevezés Yeomen of the Guard. (Megint ejtésbeli játék: "guard" - "baaard".) Főképpen a Tower-ben teljesítettek szolgálatot, ezért van itt a kis négylábú "kolléga", hasonlóképp öltöztetve. Csak pár lépésre tőle van Shaun-Xiao, nyakán hatalmas kör alakú gallérral. Nem igazán tudom, mit szimbolizál ez a gallér, ám azt igen, hogy a kínai horoszkóp szerint idén a Bárány éve van. Hát igen, nem véletlen, hogy éppen most vagyunk báránykereső túrán. Szerintem nem véletlen, hogy idén van, vagy ha igen, szenzációs az egybeesés.
Már csak egyetlen Shaun volt hátra, ő pedig nem más, mint Liberty Bell, azaz szabadságharang. Az ő fejdísze úgy volt kialakítva, ahogyan a new yorki Szabadságszoboré, a testére pedig a Függetlenségi Nyilatkozat szavai kerültek. Nekem nagyon tetszett ő is. És ezzel pedig véget ért a báránykeresés, ugyanis mind meglett.
Itt most nem voltak eltérő textúrájú Shaun-ok, mind ugyanolyan volt. Vagyis talán ismét az arany- és bronzszínűeket tudnám kiemelni, azok kicsit fényesebbek a többinél, de nagyobb különbséget nem fedeztem fel.
A nevekről itt-ott ejtettem már szót, nagyon élveztem a szójátékokat, amibe a "sheep", "lamb", "ewe" (mindhárom bárányt jelent), a "baaa" (beee) szavak , illetve Shaun neve bele volt illesztve, ahová csak lehetett. Literary Lamb pedig önmagában is szójáték, ő a Szent Pál Katedrálisnál áll. Minden helyre, pl fül, láb, fej, hát, az adott testrészekkel kapcsolatos szavakat írták. Például a fülére írták (fül= ear), hogy "earwig", ami pedig olyan parókát jelent, amit a régi idők filmjeiben látunk a bírókon, elöljárókon, tudjátok, fehér és loknis. Vagy a másik: a lábára zokni van festve, és egy focilabda. Közös pont ebben az, hogy a foci egyik elnevezése a "soccer", a zokni pedig "sock". Na most ha a "soccer" szóban az egyik c betűt k-ra változtatjuk, másik belevarázsoltuk a "zokni"-t, kiejtésben pedig mit sem változott. Vagy az örökös poén az "eye" (szem) és az "I" (én) írásbeli csereberéje, mert kiejtésben ez is megegyező... Jó, nem? Szerintem nagyon vicces.
Érdekes és különleges Shaun-okat láthatunk, tényleg mindenféle kultúra képviselői jelen vannak, távol-keleti, orosz, amerikai. Jelen vannak olyan dolgok is, amelyekről azonnal az angolok ugranak be, például Shakespeare (To Sheep Perchance To Dream), a buszok (Another One Rides the Bus), a testőrség tagjai (Yeoman of the Baaard), az őrök (The Guardian), Paddington mackó (Paddington Shaun), a zászló (Ewe-nion Jack). Nagyszerű dolog, hogy olyan játékos dologba, mint ez a Shaun-keresés, belecsempésznek információkat, hogy ezzel is tanulni lehessen, ebben is megnyilvánuljon, mitől angol az angol. Személy szerint ez a legszimpatikusabb dolog, hogy ugyanúgy, ahogy a mackóknál is, itt is rengeteg új dolgot meg lehet tudni, és szinte észre sem vesszük, hogy mennyit.
Ezen kívül, sétálni is lehet egy jót, várost nézni, most már sokkal jobb időben, mint amikor a macikat kerestük. A barikon pedig mindig lehet nevetni. A lehetőség pedig még adott, ráadásul most meghosszabbították az időtartamot, május 31-ig lehet nyomulni! Tehát aki teheti, keresse meg őket! Aki pedig vérbeli Shaun-rajongó, jöjjön tovább Bristolba is, július 6-tól augusztus 31-ig újabb bárányokat lehet keresni a nyájba Legyen nektek is olyan jópofa élményetek, amilyen nekünk volt! Beee! :)